ورود کاربران

مقتل امام حسن عسکری علیه السلام

بسم الله الرحمن الرحیم 

آن هنگامی که حضرت عسکری علیه السلام در رختخواب مثل برگ گلی می لرزید دارویی برای حضرت تهیه کردند و به دست حضرت دادند . روایت است که چنان دست حضرت می لرزید که لب کاسه به دندان مبارک اصابت می کرد و صدای آن به گوش می رسید . روبه امام زمان کرد و فرمود : یا سید اهل بیت انی ذاهب ، الی ربی(1)  من دیگر رفتنی ام و سپس از حضرت در خواست آب کرد و در حالی که دستهای امام از شدت مسمومیت می لرزید ، حضرت مهدی علیه السلام با دستان مبارک آب در دهان پدر می ریختند تا در همین حال امام یازهم شیعیان به شهادت رسیدند .

بعد از شهادت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام عموی امام زمان آمد تا بر بدن حضرت نماز بخواند ، یک وقت دیدند ، پرده حجره کنار رفت و یک آقازاده جلوآمد . فرمود : عمو ! کنار برو . من باید بر بدن بابایم نماز بخوانم .

نمی دانم با چه حالی بر بدن پدر نماز خواند ؟ 

1- غیبة الطوسی/ص273/------بحارالانوار/ج52/ص17

امام حسن عسکری علیه السلام

بسم الله الرحمن الرحیم

 به مناسبت فرا رسیدن هشتم ربیع الاول سالروز شهادت مظلومانه امام غریب حضرت مولانا امام حسن بن علی العسکری علیهما السلام ابتدا متن کتاب ارشاد مرحوم شیخ مفید رحمة الله علیه را می آوریم که زندگی امام حسن عسکری علیه السلام را به طور اجمال مروری کنیم و بعد از آن برای فارسی زبانان از کتاب منتهی الآمال قسمت مربوط به شهادت آن حضرت را ذکر می کنیم .

باشد  که مورد توجه و عنایت فرزند برومندشان حضرت حجة بن الحسن العسکری عجل الله تعالی فی فرجه الشریف قرار بگیرد و آن بزرگوار تسلیت ما را به لطف و کرمش بپذیرد. 

[باب تاريخ الإمام الحسن العسكري علیه السلام و فضله‏]

[فصل في تاريخ ولادة الإمام الحسن العسكري علیه السلام و شهادته و ما يخصه‏]

وَ كَانَ الْإِمَامُ بَعْدَ أَبِي الْحَسَنِ عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدٍ علیه السلام ابْنَهُ أَبَا مُحَمَّدٍ الْحَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ لِاجْتِمَاعِ خِلَالِ الْفَضْلِ فِيهِ وَ تَقَدُّمِهِ عَلَى كَافَّةِ أَهْلِ عَصْرِهِ فِيمَا يُوجِبُ لَهُ الْإِمَامَةَ وَ يَقْتَضِي لَهُ الرِّئَاسَةَ مِنَ الْعِلْمِ وَ الزُّهْدِ وَ كَمَالِ الْعَقْلِ وَ الْعِصْمَةِ وَ الشَّجَاعَةِ وَ الْكَرَمِ وَ كَثْرَةِ الْأَعْمَالِ الْمُقَرِّبَةِ إِلَى اللَّهِ ثُمَّ لِنَصِّ أَبِيهِ علیه السلام عَلَيْهِ وَ إِشَارَتِهِ بِالْخِلَافَةِ إِلَيْهِ.