ورود کاربران

ثواب عزاداری وگریه بر مصائب امام حسین علیه السلام

   یکی از مصادیق مهم و بارز در احیای شعائر اهل بیت علیهم السلام عزاداری و گریه بر مصائب آنها مخصوصا در مصائب امام حسین علیه السلام است . و یکی از نشانه های شیعه هم همین است که امام صادق فرمودند: شیعه ما از اضافه گل ما خلق شده است و در شادی های ما شاد و در ناراحتی های ما محزون و ناراحت است . لذا وظیفه داریم نسبت به احیای شعائر دین تمام سعی خود را به کار بگیریم و تمام توان خود را برای رسیدن به این درجه از معرفت بالا ببریم که خود را همرنگ با امام زمان و هم ناله با امام زمان کنیم و با آن حضرت در مصیبتهای امام حسین علیه السلام که بزرگتر از این مصائب در عالم نیست همراه شویم . مصیبتی که امام صادق فرمودند بنی امیه برای ما و شیعیان ما خوشی و شادی و عیدی باقی نگذاشتند .

لذا در این مقاله روایاتی را در ثواب گریه و عزاداری بر سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین ذکر میکنیم .

   1- قال الصادق علیه السلام : نفس المهموم لظلمنا تسبیح ، و همه لنا عبادة ، و کتمان سرّنا جهاد فی سبیل الله . ثم قال ابوعبد الله : یجب ان یکتب هذا الحدیث بالذّهب .

 امام صادق علیه السلام می فرماید: نفس کشیدن کسی که برای ظلمی بر ما وارد شده مهموم باشد تسبیح است . و مهموم بودن او برای ما عبادت است . و کتمان کردن سر ما جهاد در راه خداست . پس امام صادق علیه السلام فرمود : واجب است این حدیث به طلا نوشته شود .

البکاء للحسین ص 49

   2- قال الصادق علیه السلام : من ذکرنا او ذُکرنا فخرج من عینه دمع مثل جناح بعوضة غفر الله له ذنوبه و لو کانت مثل زبد البحر .

 امام صادق علیه السلام می فرماید : کسی که یاد کند ما را یا یاد کرده شویم نزد او ، پس بیرون آید اشک از چشم او مانند بال مگسی ، می آمرزد خدا گناهان او را هر چند مانند کف دریا باشد .

   البکاء للحسین ص 48

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید