ورود کاربران

فایده های ظاهری کم خوری

الف: سلامت تن

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : مادر همه داروها ، کم خوری است .     ( دانش نامه احادیث پزشکی / صفحه 360 ،به نقل از المواعظ العددیه صفحه 213 )

امام علی علیه السلام :کم خوری مانع بسیاری از بیماری های جسم می شود .( دانش نامه احادیث پزشکی / صفحه 360،به نقل از غرر الحکم حدیث 6768)

امام علی علیه السلام : هر کس خوراکش کم باشد دردهایش نیز کم است .    (دانش نامه احادیث پزشکی / صفحه 360، به نقل از غرر الحکم حدیث 8409)

امام علی علیه السلام : سلامت تن از کمی غذا و کمی آب است .    (دانش نامه احادیث پزشکی / صفحه 360 ، به نقل از تحف العقول صفحه 172)

ب: شادمانی چهره

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : برادرم عیسی ، از شهری گذر کرد که در آن ، مرد و زنی به یکدیگر فریاد می کشیدند . پرسید: شما را چه شده است ؟ مرد گفت : ای پیامبر خدا ! این ، زن من است و او را مشکلی نیست . زنی درستکار است ؛ اما دوست دارم از او جدا شوم .

گفت : به هر حال به من بگوی که او را چه می شود ؟

مرد گفت : بی آن که کهن سال باشد ( یعنی با این که جوان است ) چهره اش بی طراوت است .

گفت: ای زن! آیا دوست داری دیگر بار چهره ات پر طراوت شود؟

زن گفت : آری .

به او گفت : چون غذا می خوری از سیر شدن حذر کن ! زیرا اگر غذا بر سینه سنگینی کند و از اندازه افزون شود طراوت چهره را از میان می برد .

آن زن چنان کرد و دیگر بار چهره اش طراوت یافت .     ( دانش نامه احادیث پزشکی / صفحه 361 ،به نقل از  علل الشرایع صفحه 497 حدیث 1 )

ج : طول عمر

لقمان علیه السلام : اگر خوراک انسان اندک باشد زیاد زنده می ماند .    ( دانش نامه احادیث پزشکی / صفحه 361 ،به نقل از  المواعظ العددیه صفحه 71)

   اقول : اسلام دین جامعی است و فقط دستورات دین اسلام بر پایه نماز و روزه و مسائل عبادی بنا نشده است ؛ بلکه در تمام مسائلی که به درد انسان در زندگی دنیا و آخرت می خورد نظر دارد و دستوراتش برای سعادت دنیا و آخرت انسان است نه فقط بُعد معنوی را مَدّ نظر داشته باشد . هرچند اسلام می گوید اگر در مسائل دنیا هم میخواهی وارد شوی با نیت تقرب به خدا وارد شو تا همان امر دنیوی برای تو کمال معنوی به همراه بیاورد و به عبارت دیگر طبق فرمایش حضرت رسول اکرم  صلی الله علیه و آله که فرمود : دنیا را مزرعه برای آخرتت قرار بده . باید در دنیا زیرکانه عمل کرد و از کوچکترین بذر محصول بزرگ معنوی برداشت کرد .  

  یکی از مسائلی که در اسلام مورد توجه قرار گرفته است مسئله طب است که  بعضی از روایات در این زمینه را بیان کردیم . در قرآن در آیه 29 سوره اعراف خداوند خطاب به بنی آدم میکند که : يا بَنِي آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَ كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفِين . ای بنی آدم در هنگام رفتن به مسجد بهترین لباس ها را بپوشید و بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید . که قسمت آخر آیه اشاره به مسئله تعادل در خوردن غذا دارد .

و در سبب نزول قول او (كُلُوا وَ اشْرَبُوا) تا آخر گفته‏اند كه عادت بنى عامر از اهل مكه چنان بود كه در ايام حج خود طعام نمى‏خوردند مگر قوت لا يموت و طعام چرب اصلا نمى‏خوردند و اين را سبب تعظيم حج مى‏شمردند پس گفتند مسلمانان كه ما سزاوارتريم باين فعل پس اين آيه نازل شد.
على بن الحسين فرمده اند كه :خداى تعالى تمام طب را در نصف يك آيت جمع كرده است و آن قول اوست (كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا)
 بعد از اين گفت كه از پيغمبر شما چيزى در علم طب مروى نيست على بن حسين گفت پيغمبر ما جمع كرده است علم طب را در كلمه‏اى و اين قول اوست (المعدة بيت الداء و الحمية رأس كل دواء و اعط كل بدن ما عودته) پس بختيشوع گفت كه كتاب شما و پيغمبر شما از براى جالينوس طبى نگذاشته‏اند.   (آیات الاحکام جرجانی ج 1 صفحه 142)

 

بهترين آبهاى نوشيدنى‏

بهترين آبهاى نوشيدنى‏

امام رضا عليه السلام:

بهترين آبها براى نوشيدن شخص اعم از اينكه در وطن اقامت كند يا مسافر باشد آبى است كه چشمه آن از سمت مشرق و سبك و روشن باشد.

گرامى‏ترين آبها علاوه بر صفات فوق آنست كه محل پيدايش و خروج آن نيز از طرف طلوع خورشيد باشد در تابستان يعنى از سمت مطلع تابستانى.

سالمترين و بهترين آنها آبى است كه با داشتن صفات مزبور از محل خود بجوشد و مجراى آن شكاف تپه‏ها و كوههاى خاكى باشد. آب با وصف مذكور در زمستان سرد و در تابستان ملين طبع است و براى اشخاص محروى بسيار نافعست.

اما آب شور و آبهاى سنگين موجب يبوست معده مى‏شود.

آب برف و آب يخ براى غالب مزاجها مضر و خطرناك است.

آب باران سبك و گوارا و صاف است و براى كليه‏ى اجسام نافع است در صورتى كه زياد نماند و در مخزن خود زمانى دراز حبس نشود.

اما آب چاه شيرين و صاف است و سودمند ميباشد بشرطى كه هميشه جريان داشته باشد و در زمين محبوس نشود.

اما آب دره‏ها و گوديها گرم و غليظاند خصوص در تابستان‏ چون راكد است و آفتاب دائما بر آن ميتابد و گاهى خوردن چنين آبى باعث غلبه و تحريك صفراء مى‏شود.

طب الرضا عليه السلام / ترجمه امير صادقى، ص: 76-77