ورود کاربران

دهم ربیع الثانی

1-شهادت حضرت فاطمة المعصومه سلام الله علیها 

در این روز در سال 201 ه (1) بنابر مشهر سالروز شهادت حضرت ولیة الله خاتون خلق جهان ، عابده زاهده کامله مستوره حضرت فاطمة المعصومه سلام الله علیها دختر امام موسی بن جعفر علیه السلام است . 

آن حضرت 17 روز پس از ورود به قم ، بادلی شکسته و غصه دار از داغ پدر و فراق برادر ، به شهادت رسید . در عزای آن حضرت شهر قم را یکپارچه غم و ماتم فرا گرفت . بدن مطهر آن حضرت را غسل داده ، کفن کردند و به طرف باغ موسی بن خزرج -مکان فعلی حرم مطهر - آوردند . دوسوار نقاب دار از بیرون شهر آمدند و بر بدن آن حضرت نماز خواندند . آنگاه داخل سرداب شده و بدن مطهر را دفن کردند و رفتند و کسی آنان را نشناخت . 

موسی بن خزرج آن باغ را وقف حضرت معصومه سلام الله علیها نمود . و از بوریا و حصیر سقفی برروی قبر مطهر حضرت قرار داد . این بنا بود تا آنکه زینب دختر امام جواد علیه السلام برروی قبر شریف قبه ای بنا نهاد . سپس جماعتی از دختران ائمه در آن مکان دفن شدند . هنگامی که ام محمد دختر موسی بن محمد بن علی الرضا علیه السلام فوت کرد ، در کنار آن حضرت دفن شد و روی این دوقبر یک گنبد دیگر بنا گردید به گونه ای که دو گنبد چسبیده به هم برروی قبر حضرت فاطمه المعصومه و ام محمد قرار گرفته شده بود .

 

به جز دختران حضرات معصومین علیهم السلام ، دو کنیز هم دفن شده اند(2) که در هنگام مرمت کف حرم مطهر در زمان ناصرالدین شاه ، روزنه ای به سردابی پیدا می شود و پند زن صالحه ، وارد سرداب می شوند ، پیکر پاک میمونه و دو تن از کنیزان را پس از هزار سال تر و تازه مشاهده می کنند . این سرداب جنب سرداب حضرت فاطمة المعصومة سلام الله علیها قرار دارد(3) . 

مرحوم نمازی وفات حضرت معصومه سلام الله علیها را در 12 ربیع الثانی سال 201 ه نقل کرده (4)و قول منسوب به شیخ حر عاملی (ره) هشتم شعبان سال 201 ه است(5) . 

امام صادق علیه السلام فرمود : برای خداوند متعال حرمی است و آن مکه و برای رسول خدا حرمی است و آن مدینه و برای امیرالمومنین حرمی است و آن کوفه ، و قم کوفه صغیر است . بهشت دارای هشت در است که سه در آن از قم است . در آن شهر زنی از اولاد من رحلت می کند که نامش فاطمه است . و او دختر موسی بن جعفر علیه السلام است که به شفاعت او تمامی شیعیانم داخل بهشت می شوند(6) . 

منابع : 1-منتخب دریای سخن : ص34 . اجم فروزان : ص58 . فاطمة المعصومة : ص147 . زندگانی کریمه اهل بیت : ص83. العقیلة و الفواطم : ص198 ، به نقل از کتاب ((نزهة الابرار فی نسب الائمة الابرار)) . وسیلة المعصومین : ص65 . صدویک منبر : (چاپ سنگس) : ص177 . تقویم الائمه : ص74 . کتاب اخیر در سال 81 با تقریظ آیة الله نسابه سید شهاب الدین مرعشی نجفی به چاپ رسیده شد . تقویم شیعه : ص132

2-  تاریخ قم : ص213،214 . بحارالانوار : ج48ص290 . ج50ص57 . ج57ص219،220 . تقویم شیعه :ص133

3- اجساد جاویدان : ص105 . تقویم شیعه : ص133 

4-مستدرک سفینة البحار : ج8ص262 

5-حیاة الستّ :ص11 . تقویم شیعه : ص133 

6-مجالس المومنین : ج1ص83 . بحارالانوار : ج57ص228 . تقویم شیعه : ص134

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید