ورود کاربران

هفتم رجب المرجب

اعمال هفتم رجب المرجب

در شب این روز نمازش چهار رکعت است به حمد و توحید و معوذتین سه مرتبه و بعد از نماز ، ده مرتبه صلوات و ده مرتبه تسبیحات اربع (1)

پاورقی :

1-وقایع الایام :ص378

 

طلب امام رضا علیه السلام برای ولایتعهدی

در 7 رجب سال 200 ه مامون برای امام رضا علیه السلام نامه ای نوشت و در آن نامه امام علیه السلام را برای ولایتعهدی به مرو احضار کرد(1)  .

امام بعد از مدتی از ارسال نامه با جدایی از اهل بیت خود و جواد الائمه علیهم السلام و انجام  فریضه حج  و طواف خانه خدا به مرو مهاجرت فرمودند .

این حج امام رضا علیه السلام در حالی بود که امام جواد علیه السلام بر دوش موفق ، غلام امام رضا علیه السلام سوار بود و طواف می کرد . نزدیک حجر اسماعیل حضرت از دوش موفق پایین آمد و مدتی طولانی در آنجا نشست ، درحالی که اندوه در چهره اش مشخص بود . موفق امد و به امام رضا علیه السلام عرض کرد : جوادالائمه نشسته و بلند نمی شود . امام فرمودند : فرزندم برخیز . امام جواد فرمود : چگونه برخیزم ، این خانه ی  خدا را که به گونه وداع نمودی که انگار دیگر نزد او بر نمی گردی . (2)

زمان خروج حضرت از مدینه نیز بسیار غم ناک و سوزاناک است چرا که هنگام وداع به بستگان خود فرمود : برای من گریه کنید که من دیگر از این سفر بر نمی گردم (3)

پاورقی :

1-قلائد النحور : ج رجب ص63 . تقویم شیعه :ص189 .

2-امیة بن علی . گریزهای مداحی :ص362

3-اربلی ، کشف الغمة :ج3ص141 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید