ورود کاربران

احمد حنبل لعن يزيد را جايز مى‏داند

 

 ابن جَوْزى از قاضى أبو يعلى فرّاء روايت كرده است كه او در كتاب خود «المُعْتَمد فى الاصول» با اسناد خود به صالح بن احمد بن حنبل روايت مى‏كند كه: من به پدرم گفتم: جماعتى ما را منسوب مى‏دارند كه تَوَلِّى يزيد را داريم؟!

پدرم گفت: اى نور چشم، پسرم! مگر امكان دارد كسى را كه ايمان به خدا داشته باشد تَوَلِّى يزيد را داشته باشد؟! چرا تو لعنت نكنى كسى را كه خداوند او را در كتابش لعنت كرده است؟!

من گفتم: لعنت بر يزيد در كجاى كتاب خداست؟!

پدرم گفت: در قول خداى تعالى: فَهَلْ عَسَيْتُمْ إنْ تَوَلَّيْتُمْ أنْ تُفْسِدُوا فِى الَارْضِ وَ تُقَطِّعُوا أرْحَامَكُم. اولَئِكَ الَّذِينَ لَعَنَهُمُ اللهُ فَأصَمَّهُمْ وَ أعْمَى أبْصَارَهُمْ.

 
 «پس آيا به خودتان اميدمنديد كه اگر ولايت امر مردم را متصدّى گرديد، در زمين فساد كنيد و قطع ارحام و خويشاوندانتان را بنمائيد؟ آن جماعت كه چنان كنند كسانى هستند كه خداوند بر ايشان لعنت فرستاده است و آنان را كَرْ كرده است و چشمانشان را كور گردانيده است.»

پس آيا بزرگتر از قتل فسادى هست‏.

                      
و در روايتى است: اى نور چشم، پسرم! چه بگويم راجع به مردى كه خدا او را در كتاب خود لعنت كرده است. سپس حديث: مَنْ أخَافَ أهْلَ الْمَدِينَةِ أخَافَهُ اللهُ، وَ عَلَيْهِ لَعْنَةُ اللهِ وَ الْمَلئِكَةِ وَ النَّاسِ أجْمَعِينَ «كسى كه اهل مدينه را بترساند خداوند او را مى‏ترساند و بر او باد لعنت خدا و جميع فرشتگان و آدميان» را ذكر كرد. و در ميان همه خلافى نيست كه يزيد با اهل مدينه با لشگرى جنگيد و اهل مدينه را ترسانيد.

  امام شناسى، ج‏16، ص: 535

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

# محمد صادق 1390-11-19 16:43
لعنت خدا بر یزید بن معاویه بن ابی سفیان . بر هر سه خبیث لعنتت..... بیشمار...
بر علی و آل علی صلوات.اللهم صل علی محمد و آل محمد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن